Make your own free website on Tripod.com
Dr. Giovanni Armillotta, PhD presents You

for the Albanian Football (Soccer) and Sports

Dr. BESNIK DIZDARI on line


«F
utbolli Shqiptar Magazine»
The Monthly Albanian Review of Sports Opinions and History
E Përmuajshme e Mendimit dhe e Historisë Sportive

E botuesit “Mė duhet tė rifilloj...”
«Futbolli Shqiptar», Nr. 1, 8 maj 1999

As a Magazine, since Nr. 108: 31 May 2002...

Click here for the previous Numbers with the headlines of first page articles

 

OVER TWENTY YEARS!!!

2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 20012000, 1999

2019Up


N. 294-IX/23.X.2019


N. 293-VII/26.VIII.2019

 

N. 292-IV/20.VI.2019
N. 291-III/24.IV.2019

N. 290-I/25.II.2019

 

2018Up

N. 289-XI/18.XII.2018
N. 288-IX/6.X.2018
N. 287-VII/10.VIII.2018

 

N. 286-V/6.VI.2018N. 285-III/14.IV.2018

N. 284-I/8.II.2018

 

 

2017Up


N. 283-XI/12.XII.2017N. 282-VIII-IX/15.X.2017

N. 281-VI-VII/9.VIII.2017

 

N. 280-IV-V/1.VI.2017N. 279-II/29.III.2017


N. 278-XII.2016/30.I.2017

 

2016Up

N. 277-X/26.XI.2016

N. 276-VIII/27.IX.2016


N. 275-VI/26.VII.2016

 

N. 274-IV/29.V.2016

N. 273-30.III.2016


N. 271/272-I/5.II.2016

 

2015Up

N. 269/270-IX/14.XII.2015

N. 267/268-IX/16.X.2015

 


N. 265/266-VII/18.VIII.2015
N. 263/264-IV/25.VI.2015

N. 261/262-III/28.IV.2015

N. 259/260-I/28.II.2015

 

 

2014Up

N. 257/258-XI/12.XII.2014
N. 256-30.X.2014
N. 254/255-VIII/16.IX.2014
N. 252/253-VI/29.VII.2014
N. 250/251-IV/20.V.2014 N. 248/249-II/19.III.2014
N. 246/247-XII.2013/28.I.2014

 

2013Up

N. 244/245-X/21.XI.2013

N. 243/28.IX.2013
N. 241/242-VII/14.VIII.2013
N. 239/240-V/12.VI.2013
N. 238/30.IV.2013
N. 236/237-II/7.III.2013
N. 235/30.I.2013

 

2012Up

N. 233/234-XI/10.XII.2012

N. 232-24.X.2012
N. 230/231-VIII/13.IX.2012
N. 228/229-VI/28.VII.2012
N. 227-28.V.2012

N. 225/226-III/13.IV.2012
N. 223/224-I/15.II.2012

 

2011Up

N. 221/222-XI/14.XII.2011

N. 220-26.X.2011
N. 218/219-VIII/21.IX.2011
N. 216/217-VI/27.VII.2011
N. 214/215-IV/25.V.2011

N. 213-31.III.2011

N. 211/212-I/9.II.2011

 

2010Up

N. 209/210-XI/8.XII.2010

N. 207/208-IX/20.X.2010
N. 205/206-VII/18.VIII.2010
N. 203/204-V/2.VI.2010
N. 201/202-III/21.IV.2010

N. 200-28.II.2010

N. 199-27.I.2010

 

2009Up

N. 197/198-XI/2.XII.2009

N. 195/196-IX/21.X.2009
N. 193/194-VII/26.VIII.2009
N. 191/192-V/17.VI.2009
N. 190-29.IV.2009

N. 188/189-II/18.III.2009

N. 187-28.I.2009

 

2008Up

N. 185/186-XI/10.XII.2008

N. 183/184-IX/22.X.2008
N. 181/182-VII/27.VIII.2008
N. 179/180-V/11.VI.2008
N. 178-30.IV.2008
N. 176/177-II/19.III.2008

N. 175-30.I.2008

 

2007Up

N. 173/174-XI/12.XII.2007

N. 171/172-IX/31.X.2007
N. 169/170-VII/29.VIII.2007
N. 167/168-V/12.VI.2007
N. 166-18.IV.2007

N. 164/165-II/14.III.2007
N. 162/163-XII.06/24.I.2007

 

2006Up

N. 160/161-X/22.XI.2006

N. 158/159-VIII/20.IX.2006
N. 156/157-VI/VII.2006
N. 155-24.V.2006
N. 154-26.IV.2006

Nr. 153-15.III.2006

Nr. 152-15.II.2006

Nr. 150/151-XII.05/18.I.2006

2005Up

Nr. 149-23.XI.2005
Nr. 148-19.X.2005
Nr. 147-14.IX.2005

Nr. 145/146-VII/17.VIII.2005


Nr. 144-15.VI.2005


Nr. 143-11.V.2005

Nr. 142-6.IV.2005
Nr. 140/141-II/2.III.2005
Nr. 138/139-XII.04/19.I.05

 

2004Up

Nr. 137-24.XI.2004
Nr. 136-20.X.2004
Nr. 135-15.IX.2004
Nr. 133/134-VII/4.VIII.2004  


Nr. 132-2.VI.2004


Nr. 131-5.V.2004

Nr. 130-7.IV.2004
Nr. 129-3.III.2004
Nr. 127/128-I/4.II.2004

 

2003Up

Nr. 126-3.XII.2003

Nr. 125-5.IX.2003
Nr. 124-8.X.2003
Nr. 123-3.IX.2003
Nr. 121/122-VII/6.VIII. 2003

Nr. 120-25.VI.2003
Nr. 119-16.V.2003
Nr. 118-11.IV.2003 Nr. 117-14.III.2003 Nr. 116-14.II.2003

Nr. 115-17.I.2003

2002Up

Nr. 114-6.XII.2002

Nr. 113-1.XI.2002 Nr. 112-4.X.2002
Nr. 111-6.IX.2002
Nr. 110-2.VIII.2002 Nr. 109-5.VII.2002

 

Nr. 108-31.V.2002

THE FIRST NUMBER
of “FUTBOLLI SHQIPTAR”
AS A MAGAZINE

 

THE PREVIOUS NUMBERS WITH THE HEADLINES OF FIRST PAGE ARTICLES Up

 

A S   A   F O R T N I G H T L Y

Nr. 107: 17 May (ZBULIM SENSACIONAL! – 1940: Vllaznia e Shkodrės pėr herė tė parė Kampione e Shqipėrisė)

Nr. 106: 3 May (Nė pasojat e ngjarjes sė Andorės dhe tė 1 viti humbės. Nuk ka faj trajneri Demollari – Mbas shkarkimit pėr herė tė parė tė menjėhershėm tė tė gjithė drejtimit tė Kombėtares) 

Nr. 105: 19 April (Shekulli 21. E mėrkurė, 17 prill 2002. Ora 22.20. Stadiumi nė Andora La Vella. 250 shikues. NDESHJA JUBILARE E 175-TĖ E SHQIPĖRISĖ: ANDORA-SHQIPĖRIA 2-0! – Nuk ėshtė turp! Ėshtė faqe e zezė!)

Nr. 104: 5 April (Enigma e pashkoqur e Kombėtares sė Shqipėrisė – Rekord nė historinė e Kombėtares: 6 ndeshje nė 85 ditė, 39 lojtarė nė 540 minuta lojė)

Nr. 103: 22 March (Si e ka fyer KUPĖN E BOTĖS 2002 – Federata Shqiptare e Futbollit – ...Dhe pėrse ėshtė arritje humbja 0-4 e Shqipėrisė nė Meksikėn) 

Nr. 102: 8 March (“Futbolli Shqiptar” hap Arkivin e fshehur tė sportit shqiptar – ZBULOHEN EDHE 3 KAMPIONATE KOMBĖTARE TĖ SHQIPĖRISĖ – Nga Sportklub Tirana te Prizreni e Peja... - Historia ashtu siē ėshtė)

Nr. 101: 22 February (Pas stėrvitjes nė Fushėn Sportive tė Luksemburgut tė vogėl – Ftohtėsi “historike” pėrreth Kombėtares...)

Nr. 100: 8 February (EURO 2004-Dossier i Shortit tė Oportos – SHORTI QĖ SHKATĖRRON INTERESA!)

Nr. 99: 25 January (Federata Shqiptare e Futbollit 53 dit pa mandat Ligjor – Kombėtarja si dhe FSHF-ja, nuk funksionon!)

Nr. 98: 11 January (E POSAĒME: Intervista e jashtzakonėshme e “Topit tė Artė” – OWEN: “Dua tė jem mė i miri”)

 

2001Up

Nr. 97: 14 December (TEUTA-sfidė kryeqytetit dhe Vllaznisė!)

Nr. 96: 30 November (“DO TĖ JEM UNĖ, PRESIDENTI I FSHF” – Nė kėte tregim, ēdo ngjashmėri me persona realė nuk ėshtė e rastit)

Nr. 95: 16 November (Zbulim sensacional pas 29 vjetėve – Ymer Pampuri ėshtė Kampioni i Botės! – Papritmas zbulojmė se Shqipėria ka nė histori Kampionin e vet tė vetėm tė Botės – E vėrteta historike e zbuluar nga Dr. GIOVANNI ARMILLOTTA)

Nr. 94: 2 November (Histori tė rralla italo-shqiptare – Shqipėria ka luajtur nė Itali)

Nr. 93: 19 October (Igli Tare nė 11-shin e Italisė!)

Nr. 92: 5 October (Kampionati nis me 5-2 Shijaku Shkodrės!!! – Dhe me rikthimin bindės tė Partizanit e tė Flamurtarit)

Nr. 91: 21 September (Histori tė rralla italo-shqiptare – TARE, MYRTAJ, BOGDANI midis shėnuesve mė tė mirė tė Serie A, B, C, pėr 2001-02!)

Nr. 90: 7 September (Kombėtaren e shkatėrruan! – Kėta njerėz nuk e rindėrtojnė atė)

Nr. 89: 24 August (Kundėrshtimet e “Futbollit Shqiptar” – NDARJA qė tė ēon te BASHKIMI i Fizkulturistėve dhe Sportistėve tė Shqipėrisė [BFSSH])

Nr. 88: 10 August (Mirela Manjani-Nėnkampione e Botės – Ajo ėshtė gjithnjė Rekordmene e Shqipėrisė me 62.47 metra)

Nr. 87: 27 July (Diktatura e juntės sė futbollit – Futbollit shqiptar ėshtė i sėmurė rėndė. Ate nuk e shėron heqja antiligjore e Trajnerit tė Kombėtares)

Nr. 86: 13 July (Errata corrige pėr njė shkrim nė 1-vjetorin e tij – IK PRA!)

Nr. 85: 29 June (Short “i vėshtirė” pėr klubet shqiptare nė Kupat e Evropės 2001-02 – Vllaznia nuk shpejton pėr Galatasaray-n – Pazotėsia e drejtimit futbollistik shqiptar dėnon Vllazninė pėr tė katėrtin vit me rradhė tė mos luajė nė Shkodėr)

Nr. 84: 15 June (Shqipėria: tash 40 vjet e fundit! – Mos ka ardhur koha qė futbollin ta drejtojnė njerėz “jo tė futbollit”?)

Nr. 83: 1 June (Vllaznia-Kampionia e parė e Shekullit 21)

Nr. 82: 18 May (Teuta shkatėrron “konfliktin e interesave” tė Dinamos – Dy tituj kampionė nė vollejboll prej skuadrave tė Durrėsit, ndalojnė “dinamovizimin” e sportit shqiptar)

Nr. 81: 4 May (6 fitore nė 15 muaj-rekord unikal i Kombėtares! – Tri Shqipėritė e Medin Zhegės)

Nr. 80: 20 April (Pas 90 vjetėve; Krajl Nikolla nė Shkodėr! – “Teknikėt” e sportit shqiptar nė veprat e fundit tė punėve tė tyre tė padobishme)

Nr. 79: 6 April (Nė vazhdim tė shkrimit “Pse (s’)jam optimist” – Po, tash jam optimist!)

Nr. 78: 23 March (Zhurmėpėrpara e ndeshjeve me Gjermaninė dhe Anglinė – Pse (s’)jam optimist – Kundėrshtimi midis historisė dhe aktualitet)

Nr. 77: 9 March (A ka korrupsion nė sportin shqiptar?)

Nr. 76: 23 February (Shqipėria do tė pėrballojė njė Angli tė re, tė papėrmbajtėshme!)

Nr. 75: 9 February (IGLI TARE-i pesti i mohikanėve nė Serie A!)

Nr. 74: 26 January (Temat e mėdha tė sportit shqiptar – Anonimiteti dhe “ilegaliteti” i S.A. “Qemal Stafa”)

Nr. 73: 12 January (Intervista e jashtzakonėshme e Figos-fituesit tė “Topit tė Artė” – Figo: “Pėrpiqem pėrherė pėr mė shumė”)

 

2000Up

Nr. 72: 23 December (Zgjedhje olimpike dhe zgjedhje politike - Nga Vasil Konomi te Hysen Domi-historia e dyshimtė e lėvizjes olimpike shqiptare)

Nr. 71: 9 December (Kundėrshtimet e “Futbollit Shqiptar” – “A ekziston mė BFSSH-ja?”)

Nr. 70: 25 November (Pėrse ėshtė historike fitorja me Maltėn modeste?)

Nr. 69: 11 November (Fortuziada nė “Rapsodi Hungareze”...)

Nr. 68: 28 October (Pėrfundon etapa e parė e Referendumit “Futbollisti Shqiptar i Shekullit” – Riza Lushta mė i miri i viteve ’30)

Nr. 67: 14 October (Shqipėria-Greqia 2-0 – Shqipėria para Anglisė!)

Nr. 66: 30 September (Mosvalėvitja e flamurit shqiptar nė Olimpiadė – “Suksesi” dhe dėshtimi i madh – Ose: psikologjia shtetėrore e dėshtimit tė Ilir Sulit dhe mungesa e shkollės olimpike shqiptare – Pirro Dhima-nė 8 legjendarėt e 104 vjet Lojėra Olimpike)

Nr. 65: 16 September (Zbulohet foto e kampiones sė parė: SK Tirana 1930!)

Nr. 64: 2 September (Studimet e pėrbotėshme tė IFFHS [Federata Ndėrkombėtare e Historisė dhe Statistikave tė Futbollit] – PERNASKA nė 17-she tė Botės!)

Nr. 63: 19 August (Nėn pushtimin e Qipros – Ose: midis klasikes dhe modernes)

Nr. 62: 5 August (Kurrė mbyllet historia legjendare e Partizanit... – Amoralja e njė fushate – Kjo FSHF nuk mund tė mbrojė tė drejtat e gjithė futbollit kombėtar)

Nr. 61: 22 July  (Kundėrshtimet e “Futbollit Shqiptar” – “Skender Halili” atje!? – Meriton Stadiumin Kombėtar – Ashtu si Stadiumi i Mitrovicės “Riza Lushten” dhe ai i Gjakovės “Naim Kryeziun”)

 

A S   A   W E E K L Y

Nr. 60: 8 July (“Kthejuni paksa Shqipėrisė)

Nr. 59: 1 July (Nesėr, ora 20.45 nė Roterdam Finalia e EURO 2000 Italia-Franca)

Nr. 58: 24 June (EURO 2000 – TURQIA, mikja jonė...)

Nr. 57: 17 June (Nesė ka mbetė njė gram ndjenjė kombėtar nė sport, titulli i ditės pėr shqiptarėt duhet tė jetė ky: NEA SALAMINA FAMAGUSTA-VLLAZNIA – Shqipėria fillon nė Kupat e Evropės 2000-2001 me Vllazninė pėr Kupėn Intertoto sot nė Larnaca tė Qipros)

Nr. 56: 10 June (E pėr ēka do ta mbajmė mėnd kėte stinė?)

Nr. 55: 3 June (TREGIMI PĖ SK TIRANĖN Nr. 19...)

Nr. 54: 20 May (IK!)

Nr. 53: 13 May (TEUTA FILLON 2000-shin! – Pas 5 vjetėve Kupa rikthehet nė Durrės) 

Nr. 52: 6 May(PAS 10 VJETĖVE-NJĖ NĖNKAMPION I EVROPĖS: ILIR SULI)

Nr. 51: 29 April (KOMBĖTARJA HUMBET ME YJET!?)

Nr. 50: 22 April (Finale e re e Kupės Nr. 48 – TEUTA-KS LUSHNJA)

Nr. 49: 15 April (TOTOFUTBOLLI-ēkombėtarizues! – ...Dhe pėrse jemi 63 vjet prapa)

Nr. 48: 8 April (BogdaniSSIMO! – D'Artanjani i futbollit shqiptar nė Serie A)

Nr. 47: 1 April (TOMORIADA – 32 ndeshje rrjesht pa humbur nė Berat)

Nr. 46: 25 March (E paligjėshme shitja televizive e ndeshjes: SK Tirana-Teuta)

Nr. 45: 18 March (Kundėrshtimet e “Futbollit Shqiptar” – I. “Ēeshtja danubiane” – II. “Zbukuroj, por nuk gėnjej!” – Nė kėrkim tė njė Ronaldo-je shqiptar...)

Nr. 44: 11 March (SK Tirana-KS Vllaznia – “Derbi i mjerė”)

Nr. 43: 4 March (Pėrballė sportit qė mungon zyrtarė qė pozojnė – Kombėtarja-gjithmonė njė lakmi propagandistike pėr zyrtarėt)

Nr. 42: 26 February (TEUTA 2000! Shehi hipnotizon SK Tiranėn - 10 herė fituese e Kupės)

Nr. 41: 19 February (Fitimtarėt – Me trajnerin Medin Zhega pėr ato ēka nuk u thanė pėr Kombėtaren...)

Nr. 40: 12 February (Malta trondit futbollin shqiptar – Pas 54 vjetėve tė Ballkaniadės [1946] Shqipėria fiton njė turne: 3 ndeshje-3 fitore, 5-0 golat)

Nr. 39: 5 February (Historia e sporteve e ndarė nė dysh – Pėrse e krijoi Arkivin Historik tė Sporteve?)

Nr. 38: 29 January (Kupa-e ftohte si akulli i kėtyre diteve – Sot-kthimi i 1/8 finale)

Nr. 37: 22 January (Befasi tjetėr e ēmueshme e “FRANCE FOOTBALL” – PELÉ-Legjenda e Shekullit)

Nr. 36: 15 January (“FF”-Bibla e Futbollit mik te “Futbolli Shqiptar” – Intervista e Vitit e fituesit Rivaldo)

 

1999Up

Nr. 34-35: 25-31 December (RIVALDO-“Topi i Artė 1999”) 

Nr. 33: 18 December (Kundėrshtimet e “Futbollit Shqiptar” – Agonia e sportit – Bujar Shehu-10.000, drejtori nė Ministri-35.000!)

Nr. 32: 11 December (Dy Kampionė tė Botės-“dhuratė” pėr Shqipėrinė – Kupa e Botės, Grupi 9: Gjermania, Anglia, Greqia, Finlandia, Shqipėria)

Nr. 31: 4 December (Sot: Partizani-Teuta Nr. 101 – 52 vjet histori)

Nr. 30: 27 November (Teuta e Durrėsit: shkėputja e madhe!)

Nr. 29: 20 November (Kėqyrje historike – Nga Ljubisa Brocic tek Astrit Hafizi – Cili ėshtė trajneri mė i suksesėshėm i Kombėtares?)

Nr. 28: 13 November (Stina e largimeve...)

Nr. 27: 6 November (Gallatasaraj nė stadiumin e themeluesit tė saj, djalit tė Sami Frashėrit “Ali Sami Yen” pėrjashton Milanin)

Nr. 26: 30 October (Kampionati nė Durrės)

Nr. 25: 23 October (Temat e harruara tė sportit shqiptar – NĖ SHQIPĖRI NUK KA MĖ NOT)

Nr. 24: 16 October (Kėqyrje historike – SHIFRAT E PANJOHURA TĖ KOMBĖTARES – Ose problematika e shifrave qė flasin)

Nr. 23: 9 October (LUFTA PĖR VENDIN E FUNDIT! – Perifrazimi i njė shkrimi tė botuar dhe pėrse nuk mė gėzon vendi i parafundit i Kombėtares)

Nr. 22: 2 October (MBRETĖRESHA E SHKURORĖZUAR – Roga mujore e 30 deputetėve-fondi vjetor i atletikės shqiptare)

Nr. 21: 25 September (Kundėrshtimet e “Futbollit Shqiptar” – “Rroftė Kampionati i Italisė! Poshtė Kampionati i Shqipėrisė!”)

Nr. 20: 18 September (Jepjani Shqipėrisė Kampionatin!)

Nr. 19: 11 September (Shqipėria-Letonia 3-3 – Agonia e njė ndeshjeje)

Nr. 18: 4 September (“FOR GREECE!” – “O moj Shqypni, e mjera Shqypni!” – “Shqiptari” Pirro Dhima-Kampion i Botės pėr Greqinė! – “Shqiptarja” Mirela Manjani-Kampione e Botės pėr Greqinė! – “Shqiptari” Luan Shabani-Kampion i Botės pėr Greqinė!) 

Nr. 17: 28 August (Kliton BOZGO dhe Geri ĒIPI “ēojnė” Shqipėrinė nė Ligėn e Kampioneve)

Nr. 16: 22 August (Shqipėria: lufta pėr vendin e fundit!)

Nr. 15: 14 August (Vllaznia – e fortė pa Shkodrėn!)

Nr. 14: 7 August (“Kam qenė te Nana Kosovė”)

Nr. 13: 31 July (jahonat e muajit... – 1. Largim pa lavdi – 2. Presidentėt shkojnė e vijnė...)

Nr. 12: 24 July (Kundėrshtimet e “Futbollit Shqiptar” – Rrofshin ndeshjet e politikanėve dhe mbrėmbjet e veteranėve!)

Nr. 11: 17 July (Gjurmimet e “Futbollit Shqiptar” – 10 kampionėt “e huaj” tė Shqipėrisė)

Nr. 10: 10 July (Cili ėshtė futbollisti shqiptar i shekullit?)

Nr. 9: 3 July (Kundėrshtimet e “Futbollit Shqiptar” – Kush i “dėnon” klubet shqiptare: UEFA apo Shqipėria?)

Nr. 8: 26 June (Prishtina dhe Gjakova nė Kampionatin e Shqipėrisė)

Nr. 7: 19 June (Lind Kampionati Kombėtar Nr. 61 – “Zot, na ruaj Vllazninė!”)

Nr. 6: 12 June (Ah, KombėTARE!)

Nr. 5: 3-4 June (Tė shtunėn, 18:00 nė Stadiumin Kombėtar “Qemal Stafa” – Norvegjia-Shqipėria)

Nr. 4: 29 May (Kryevepėr Anglosaksone – Manchester United!)

Nr. 3: 22 May (Sot ora 14:30 Kupa Nr. 47 – SK Tirana-Vllaznia)

Nr. 2: 15 May (Futbolli shqiptar nuk ka shterruar brėnda kufijve tė Shqipėrisė; ka shterruar aftėsia pėr ta drejtuar ate!)

Nr. 1: 8 May (SK Tirana-Vllaznia derbi 70 vjeēar i Shqipėrisė)

 

E botuesit “Mė duhet tė rifilloj...”
«Futbolli Shqiptar», Nr. 1, 8 maj 1999, ff. 1, 4


Mė thotė mėndja tė rifilloj. Ndonėse dihet sa tė vėshtira janė rifillimet pasi tė ėshtė kėputur vazhdimėsia.

Pėr mua ka mbetur mbrapa njė histori 30 e sa vjeēare, Njė histori shtypi. Dhe me ēka kam pėrjetuar kėta dy muaj qė nuk kam bėrė pjesė nė familjen e gazetarėve, mė del e vėrtetė ajo qė ka thėnė rijė drejtor i famshėm gazete, Missiroli quhet:

“Nuk ka asgjė mė tepėr tė mundshėme pėr t’u harruar se sa shtypi i shkruar”.

Nė kuptimin qė ajo qė ėshtė botuar nė gazetė zhduket, harrohet shpejt. Mbetet vetėm nė arkiva. E kush paska kohė tė futet nė arkiva? Pėr ma tepėr nė Shqipėri ku para bisedės sė zgjatur nė bare e kafe nuk vihet asgjė?...

E mė duhet tė rifilloj. Pėr tė mos u kėputur krejtėsisht shi ajo, vazhdimėsia. Vazhdimėsia e bashkėbisedimit me lexuesin tim tė dashur. Aqsa ai mė ka mbetur, natyrisht. Aspak mė tepėr.

Mė duhet tė rifilloj jo thjesht pėr tė mos humbur profesionin, ēka nė kėte moshėn time shumė shpejt mund tė humbasė. Sidomos nė Shqipėri ku gazetarėt profesionistė, si tė thuash me linēencė profesionisti tė vėrtetė, janė aq tė pakėt dhe ku sot si nė asnjė vend tjetėr tė botės gazetaria po shndrrohet nė biznes studentėsh e shpesh dhe adoleshentėsh; apo dhe biznes i tė gjithėve, qysh prej anėtarėve tė shumfishtė tė bordevegazeta, tė ish ministrit qė pretendon tė bėjė editorialin nė njė tė pėrditėshme e deri tė njė ish tifozi futbolli i cili britmėn e stadiumit e zėvėndson aq “bukur” me pendėn e gazetarit. Mė duhet tė rifilloj pra jo vetėm pėr kėte dhe as pėr sfidė, se nuk ėshtė koha pėr sfida; madje as vetėm pėr ate qė tė mos t’ia shtrish dorėn dikuj pėr tė jetuar. Mė duhet tė rifilloj veēanėrisht sepse arkivi im i kėsaj fushe qė quhet “sport” e qė nė Shqipėri pėrjetėsisht ėshtė konsideruar gazetari e Serie B, ėshtė pra mjaft i pasur dhe i shtypur nė dosjet e historikut tim ka rrezik tė “karbonizohet” vetvetiu, pa flakė, nė qetėsi. Ky karbonizim i paflakė ėshtė i tmerrshėm, e, prej tė cilit nuk mund tė shpėtojė asgjė. Mė duhet ta shpėtoj arkivin tim, madje atė tė dosjeve dhe ate tė mėndjes. Shpėtimi i tij ėshtė t’ia fal lexuesit. Dhe e vetmja mėnyrė pėr ta bėrė kėte ėshtė qė ta publikoj vazhdimisht. Kėshtu do t’i jap jetė. Dhe jetė njė arkivi mund t’i jipet vetėm duke e pasuruar.

Mė duhet tė rifilloj sepse e ndjej se kam ende diēka pėr tė thėnė.

Bash kėte do tė pėrpiqem tė bėj me «Futbollin Shqiptar» qė po lind sot, pa mundur tė parashikoj asesi pėr jetgjatėsinė e tij nė kushtet kur kultura e vėrtetė shitet aq pak nė Atdhenė tonė tė shtrenjtė qė i thonė i Shqiponjave. Me «Futbollin Shqiptar», mbi gjithēka synoj pikėrisht FUTBOLLIN SHQIPTAR, kėte lojė e sport aq tė dashur tė shekullit 20 edhe pėr vetė shqiptarėt. Ate qė po rrezikon tė dorėzohet para invazionit tė futbollit ndėrkombėtar i cili me ushtrinė e tij tė ēfrenuar televizive, totofutbollistike, ēkombėtarizuese, komerciale, italianizuese pėrtej arėsyes, tė ndezur zjarr prej njė ylberi ngjyrash marramendėse, vezulluese qė vijnė prej “tė huajit” tė madh, ka shkaktuar zbrasjen e stadiumeve tona si nė njė ēpopullim krejt origjinal. E di qė unė me kėte gazetė modeste tė pėrjavėshme nuk mund tė triumfoj dhe as dua tė triunifoj. Dua vetėm tė shpreh ato qė kėrkon tė thotė FUTBOLLI SHQIPTAR “i nėpėrkambun” pėr ēastin.

«Futbolli Shqiptar» do tė mbėshtetet nė traditė. Mbi te, mbi bazat e kėsaj tradite, ai do tė pėrpiqet tė ēimentojė dhe sado pak risi. Ēka e kėrkon pasurimi i njė tradite. E «Futbolli Shqiptar» do tė ruajė si gjėnė mė tė shenjtė bashkėbisedimin me lexuesin, tė cilin, siē thotė Montanelli, “do ta mirpres dhe do t’i pėrgjigjem deri nė ditėn qė njė gjė tė tillė nuk do tė mund ta bėj mė, ditė nė tė cilėn nuk do tė them se jam duke,vdekur, por qė kam vdekur”.

Gazeta e re, modeste, «Futbolli Shqiptar» nuk mund tė marrė shunie pėrsipėr megjithate. Do tė kėrkojė tė jetė vetėm nė shėrbim tė lexuesit duke i qėndruar besnik divizės sė saj: “Gazetė e mendimit dhe historisė sportive”. Nėse do tė mund tė vazhdojė tė botohet – e kjo varet vetėm prej lexuesit – ajo do tė zotohet vetėm pėr: VĖRTETĖSI, KOMPETENCĖ, ETIKE.

Tė tjerat shpresoj se vijnė vetvetiu...
 

BESNIK DIZDARI
Tiranė, 7 maj 1999
 

To subscribe to “Futbolli Shqiptar Magazine” write to bdizdari@san.com.al, bdizdari@sanx.net

HOME

Albanian Award in Sports Journalism “Anton Mazreku Prize”

 Visitors: